Ani s bydlením v mobilní dřevostavbě se bohužel nevyhnete úředníkům

Zajištění vlastního bydlení má své nesporné výhody ve srovnání s tím nájemním. Musíte však překonat úřednickou bariéru, a to nemusí být zrovna snadné.

Úřednická byrokracie

Socialistické státní zřízení bylo pověstné mnoha nešvary, ovšem mnohé z nich jsme si „natáhli“ i do současné doby. Jedním z nich je neuvěřitelný státní byrokratický aparát. Chceme-li být skutečně svobodnými, musíme se snažit být co nejvíce soběstační a žít mimo jeho chapadla a určitou možností, jak to udělat, je bydlení ve vlastní mobilní dřevostavbě. Jaké jsou její výhody a nevýhody vůči byrokratickým úředníkům, z nichž někteří dokonce zneužívají své funkce, a kde se dnes a denně provalují různé úplatkářské aféry?

Lavička u domu

Stavební povolení a pozemek – ne všude můžete stavět dům a ne všude vám povolí určitý typ stavby. Pochopit se to dá u chráněných krajinných oblastí, kde to má svá opodstatnění, ovšem o těchto záležitostech opět rozhodují úředníci. Pokud chcete bydlet v místě, kde vám nepovolí stavbu rodinného domu, lze tam umístit mobilní dřevostavbu, ovšem budete opět žádat o územní souhlas příslušný stavební úřad. Pokud vám žádost povolí, máte vyhráno, podmínkou je pak pouze zajištění příjezdu nákladní soupravy včetně umožnění pokládky domu autojeřábem na své místo, obvykle na kotevní patky nebo na základovou desku.

zahradní párty

Daňová zátěž – v pohádce Pyšná princezna byli nejméně populární královi rádci a výběrčí daní. Dnes to vnímáme podobně, zvláště tehdy, přijde-li nám každý rok složenka na zaplacení daně z nemovitosti, anebo v případě koupě bytu, pozemku či domu, kdy je kupující povinen hradit daň z nabytí. Je to poměrně velká suma a tomu se lze vyhnout i s levnými mobilními domy Lavarohouse vzhledem k tomu, že se nezapisují do katastru nemovitostí. Zaplatíte pouze daň za pozemek, a pokud není určen k bydlení nebo jako stavební, sazba u něj bývá nižší. Pozor však na pozemky zapsané jako rekreační (chaty a chalupy), které mívají vyšší sazby, a kde daně za větší pozemky mohou být i velmi vysoké.