Vodní dráček, axolotl mexický, je exotickým mazlíčkem

Tohle zvířátko má zhruba velikost kolem pětadvaceti centimetrů, je moc roztomilé a zároveň budí dojem pradávných tvorů, kteří obývali naši planetu před miliony lety. Přesto ho můžete mít doma jako mazlíčka a těšit se z jeho přítomnosti. O koho jde? Představíme vám axolotla mexického neboli vodního dráčka nebo také chodícího mloka, jehož chovatelů je v Čechách jen několik.
tmavý axolotl
Pokud chcete pořídit akvárium, ale přemýšlíte, jestli klasické rybičky nebo jiné jeho obyvatele, tento malý tvoreček vás jistě zaujme. Ačkoli se vyskytuje v mexických jezerech, v chovatelství jinde po světě dostává velkého zájmu. Velikost akvária pro axolotla je minimálně padesát litrů, s vodou o teplotě kolem patnácti stupňů celsia. Tato teplota je pro vodní dráčky hodně důležitá, protože v teplejších vodách jsou náchylní na nemoci a infekce. Chcete-li dráčky rozmnožit, v zimě by teplota vody neměla být vyšší než dvanáct stupňů. Také je dobré je chovat samostatně jako druh, protože s rybami nevychází zrovna v přátelském vztahu. Považuje je totiž za kořist, může je lovit a napadat. Naopak parmičky můžou axolotla ošklivě poranit, krunýřovec dráčka může i zabít.
Na dno akvária je vhodný písek, drobné kamínky nebo štěrk, ale s raději s oblými hranami. Dráček se rád schovává a je hravý, úkryty v podobě tunelů jistě ocení.
plovoucí axolotl
Rostliny s tužšími listy zútulní jeho životní prostředí. Axolotl mexický je masožravec, přestože by to do něj nikdo neřekl, jeho potravou jsou slimáci, ale i červy nebo žížaly, drobné rybky či mláďata myší. Aby chovatelé měli přehled, kolik toho který jedinec spořádá, doporučuje se krmit je pinzetou. Snášejí dobře i kousky libového masa.
Axolotl se v zajetí může dožít až 25 let věku. Je tedy dobré si předem promyslet, jestli takto dlouhodobou péči jeho majitel zvládne. Navíc patří mezi obojživelníky a kriticky ohrožené druhy. V Mexiku se dříve lovil pro maso, ke konzumaci, nyní je zákonem chráněný. Zvláštní je také jeho regenerace, schopnost obnovy ztracené části těla.

Vodní dráček, axolotl mexický, je exotickým mazlíčkem
4.5 (89.09%)11